Home AutBudNet Uzasadnienie
 
Uzasadnienie PDF Drukuj

Zapewnienie wysokiego stopnia efektywności energetycznej budynku jest możliwe nie tylko dzięki odpowiednim materiałom i technologiom budowlanym, ale również w znacznym stopniu zależy od racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej dostarczonej do budynku. W tym ostatnim, jak również w zapewnieniu wysokiego komfortu użytkowania budynków, mogą pomóc zaawansowane systemy automatyki, pozwalające na kompleksowe sterowanie wszystkimi instalacjami budynku oraz znajdującymi się w nim urządzeniami, na przykład sprzętem AGD. Systemy te powinny mieć strukturę otwartą, umożliwiającą włączenie do nich innych, nowszych urządzeń pojawiających się na rynku, komunikację z innymi systemami oraz z użytkownikami z różnych miejsc na świecie, dzięki popularnym obecnie i w przyszłości technikom komunikacji (telefon, Internet itp.).

Systemami oferującymi wyżej wymienione możliwości są: system automatyki LonWorks, system KNX oraz BACnet. Są to uznane ale również dynamicznie rozwijające się standardy automatyki budynkowej, umożliwiające podłączenie do wspólnej sieci dużej liczby różnych urządzeń. W szczególności przystosowane są one do obsługi budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, małej i średniej wielkości biurowców, itp. Zastosowania technologii LonWorks nie ograniczają się wyłącznie do automatyki budynkowej, jednak w tym zastosowaniu jest ona najszerzej stosowana.

Obecnie w Polsce budownictwo takie jest intensywnie rozwijane, a regiony Małopolski, Wielkopolski i Trójmiasta są pod tym względem szczególnie aktywne. Upowszechnienie nowoczesnych technologii instalacji budynkowych oraz konieczność dostosowania budynków do norm europejskich dotyczących ich efektywności energetycznej, wymaga prowadzenia prac badawczo-rozwojowych związanych z oceną ich możliwości w zakresie redukcji zużycia mediów energetycznych i wody oraz zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowania. Stąd idea stworzenia sieci laboratoriów, będącej przedmiotem niniejszego projektu.

Wszystkie podmioty biorące udział w projekcie mają już pewne doświadczenie związane z użytkowaniem jak i badaniem funkcjonalności systemów automatyki budynkowej w niewielkich laboratoriach, które jednak są wykorzystywane przede wszystkim w dydaktyce. Stworzenie nowych, większych laboratoriów pozwoli na kompleksowe badanie funkcjonalności urządzeń automatyki różnych systemów oraz zasad ich integracji i zarządzania w celu optymalizacji wyników ich działania.

Potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia prac badawczo – rozwojowych (zastosowania praktyczne) przy wykorzystaniu infrastruktury powstałej w ramach projektu:

  • lepsze zarządzanie infrastrukturą budynku
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków
  • atrakcyjność i większa elastyczność dla użytkowników
  • większa funkcjonalność
  • większy komfort użytkowania oraz poprawa bezpieczeństwa.

 

 
Joomla Templates by Joomlashack